Изложба

Југ Србије у Великом рату

Југ Србије у великом рату

У оквиру обележавања 100 годишњице Првог светског рата, Музеј је припремио изложбу „Југ Србије у Великом рату 1915-1918“. Изложба коју су припремили историчари Мира Ниношевић и Верољуб Трајковић, у сарадњи са музејима са југа Србије, хронолошки приказује период од повлачења српске војске и народа 1915/16, преко успостављања окупационе војно-цивилне власти, страдања и депортовања српског становништва у логоре, положаја Српске православне цркве и школства под окупацијом, до избијања Топличког устанка, његовог суровог угушења и, на крају, славног повратка српске војске и државе у отаџбину. Ратне белешке бораца, извештаји, фотографије, наоружање, опрема, одликовања, лични предмети ратника, упечатљива сведочанства о страдањима на југу Србије у Великом рату, први пут су изложени у две галерије Народног музеја у Лесковцу.