Дан сећања на страдале Лесковчане у савезничком бомбардовању

ДАН СЕЋАЊА НА СТРАДАЛЕ ЛЕСКОВЧАНЕ У САВЕЗНИЧКОМ БОМБАРДОВАЊУ 6. СЕПТЕМБРА 1944. ГОДИНЕ

Шести септембар 1944. године, казаљка је откуцала осамнаести минут тог поднева и Лесковац погађа страшна судбина. У току су биле припреме за обележавање 21. рођендана краља Петра ӀӀ Карађорђевића, и у Лесковац су стизали житељи околних села на светковину у част младог краља. На небу изнад Лесковца примећене су формације америчких бомбардера и у само неколико минута на на град изручено је око 600 бомби које су угасила преко 1000 живота, а град је претрпео огромна разарања. Лесковачка привреда више никада није повратила значај и улогу коју је имала у економији Југославије.

Напад на Лесковац био је саставни део операције „Недеља пацова“ која је за мисију имала пресецање комуникација које су окупационе снаге користиле приликом повлачења из Грчке.

Ово је, без сумње, најтежи и најтрагичнији дан у историји Лесковца.

У знак сећања на страдале и поводом обележавања осамдесетогодишњице Народни музеј у Лесковцу, у сарадњи са Народном библиотеком „Радоје Домановић“ у петак, 6. септембра 2024. године организује Дан сећања на страдале Лесковчане у савезничком бомбардовању.