ПОСЕБНО ИЗДАЊЕ

ДЕШАВАЊА У ОКТОБРУ

Home / Вести / ПОСЕБНО ИЗДАЊЕ

ОКТОБАР КРОЗ ИСТОРИЈУ

Још једн месец је за нама, до краја године осатла су још два. Месец за нама био је испуњен различитим програмима.

Почетак месеца обележила је дечја недеља, ове године под слоганом „Ја сам дете, имам план: Толеранција и љубав за сваки дан!“ Манифестацији се, као и сваке године прикључио и Народни музеј у Лесковцу и своја врата је отворио најмлађим, али и оним мало старијим посетиоцима.

Поводом обележавања дана ослобођења Лесковца у Првом светском рату, Народни музеј у Лесковцу организовао је изложбу „Славни јунаци Моравске дивизије 1914 – 1918“, 7. октобра 2024. године у касарни Трећег центра за обуку Војске Србије у оквиру програма Отворена врата.

Поводом дана града, 11. октобра  у Сали скипштине града Лесковца, свечано је отварен симпозијума на тему „Завршетак Другог светског рата и последице упостављања новог политичког поретка на српским етничким просторима“ у оквиру двадесете бијеналне научне конференције „Културно – историјска баштина југа Србије“.

И октобар је кроз историју Лесковца, био плодоносан. Октобра 1922. године, Суд и одбор општине Лесковца, поклонио је Соколском друштву плац код ново подигнутог парка на коме ће ово друштво изградити своју соколану. У тој згради данас се налази Народно позориште у Лесковцу. Октобра 1929. у Лесковцу је отворена је Домаћичка школа са задатком да спрема младе девојке за домаћи посао и материнство, истог октобра у Лесковцу је гостовала прва оперета.

Богата издавачка делатност музеја дигитализована је и од овог октобра је доступна широј јавности. Почетак издавачке делатности Народног музеја у Лесковцу у корелацији је са покретањем библиотеке Музеја 1950. године и објављивањем прве публикације „Стари Лесковац као просветни и културни центар“ Сергија Димитријевића. Сва стручна и научна истраживања и достигнућа у области археологије, етнологије, историје и уметности лесковачког краја доступна су на музејској интернет презентацији у оквиру одељка Музјеска издања.

Овог октобра 2024. годнине ушли смо у последњу фазу реализације пројекта „Магична нит на камену спава“ којим незапослене, младе и младе са инвалидитетом укључујемо у процесе заштите и очувања културног наслеђа. У оквиру пројекта полазници поред основне технике уче и допунску технику израде накита у филигран техници, као што су техника гранулације и апликације или уметање полудрагог камена.

Радови последње групе се приводе крају, док ће новембра бити организована изложба радова свих учесника у радионици.