РАТНИ ПУТ МОРАВСКЕ ДИВИЗИЈЕ 1914-1918

24.мај @ 06:28

Догађај навигација

Изложбу „Ратни пут Моравске дивизије 1914-1918“ посвећујемо сенима, спомену и слави нашим славним прецима – храбрим  српским ратницима са територије југоистока Србије – победницима у светој и часној борби за слободу. Они су убедљивом већином били сељаци, домаћини и младићи за које су њихове  породице, села и вароши били цео свет. Моравци  су се, после два Балканска рата, и у Великом рату – Европском, како су га учесници звали, у јеку жетве, одазвали на позив отаџбине. Захваљујући беспримерном пожртвовању, издржљивости и храбрости, борили су се крајње пожртвовано за своју нападнуту отаџбину, полуголи, гладни и преморени до ногу потукли модерно опремљене и до зуба наоружане аустроугарске армије са богатом војничком традицијом од неколико векова и – задивили целу Европу. Намера нам је да, после 100 година преставимо Моравску дивизију у Великом рату на музеолошки начин, да поред ратних окршаја, делимично реконструишемо и ратну свакодневницу језиком учесника забележеним у ратним дневницима, белешкама, дописним картама, фотографијама, роворским сувенирима које су ратници правили на фронту у тренуцима предаха између борби.

Аутори изложбе: Мира Ниношевић, музејски саветник

Верољуб Трајковић, музејски саветник