АРХЕОЛОШКА НАЛАЗИШТА НА ТЕРИТОРИЈИ ОПШТИНЕ БОЈНИК

ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМ

Home / Uncategorized @sr / АРХЕОЛОШКА НАЛАЗИШТА НА ТЕРИТОРИЈИ ОПШТИНЕ БОЈНИК
АРХЕОЛОШКА НАЛАЗИШТА НА ТЕРИТОРИЈИ ОПШТИНЕ БОЈНИК

Промоција документарног видеа настално на основу пројекта „Рекогносцирање археолошких налазишта на територији општине Бојник“Археолози Народног музеја у Лесковцу су у току 2019. године спровели пројекат „Рекогносцирање археолошких налазишта на територији општине Бојник“, у оквиру којег је евидентирано чак 146 локалитета. Заступљени налази који се могу датирати у праисторијски, римски, рановизантијски и период средњег века. Као резултат пројекта настала је публикација „Археолошка налазишта на територији општине Бојник“ која поред описа терена, локалитета даје и каталог локалитета и налаза. “Археолошка сазнања о налазиштима на територији коју покрива Народни музеј у Лесковцу двојака су. Са једне стране, непосредна околина града, долина Јужне Мораве и област око Царичиног града релативно су добро познати, док су поједине зоне, попут територија општина Бојник и Лебане несумњиво једне од најмање истражених области. Рекогносцирање оваквих општина свакако би требало бити приоритет установа заштите и Министарства културе и информисања током следећих година, имајући у виду апсолутну депопулацију ових, тзв. пасивних крајева. Уколико се рекогносцирања оваквих области не буду спровела у релативно скоријем временском периоду (20-25 година), прети опасност да стручњаке на терену неће имати ко да упути или одведе до одређених локалитета, па чак ни да усмено саопшти локална сазнања/легенде о археолошким локалитетима. Са друге стране, дивљи археолози и археоаматери користе овакво стање за уништавање археолошких локалитета и покретних културних добара, па би присуство службених лица из надлежне музејске институције имало и превентивни карактер. Објављена монографија о резултатима пројекта употпуниће археолошку слику о налазиштима Јабланичког округа. Екипу која реализује пројекат сачињавају одлични стручњаци који имају дугогодишња, неки и вишедеценијска искуства у погледу ове врсте археолошких радова”, део је препоруке научног сарадника Археолошког института у Београду др Војислава Филиповића. Пројекат рекогносцирања финансиран је средствима Минисарства културе и информисања, док је штампање публикације „Археолошка налазишта на територији општине Бојник“ финансирао Град Лесковац.Народни музеј у Лесковцу је, на основу документарних снимака и фотографија са терена уредио кратак документарни видео којим презентујемо резултате пројекта. Видео можете погледати на нашем Јутјуб каналу, док публикацију „Археолошка налазишта на територији општине Бојник“, можете купити у сувенирници Народног музеја у Лесковцу, по цени од 800, 00 рсд.