ИГРАЈМО СЕ ИГРЕ И ИГАРА

Пехар за мешање коцки

Home / Вести / ИГРАЈМО СЕ ИГРЕ И ИГАРА
ИГРАЈМО СЕ ИГРЕ И ИГАРА

Сазнали смо да су прве коцке називане астрагалима и да су поред употребе у играма њима прорицане судбине и да су биле моћно средство у ритуалним и магијским радњама. Политичари су њима бирали међу собом магистрате, а војници делили плен. О томе да није све било формално, говоре и подаци да је велики број људи користио коцкице за игре на табли, као и за коцкање.

Једна од алатки која нам је окупила пажњу, а која је била незаобилазна у ритуалима и играма са коцкама јесте пехар за мешање коцки.

Пехари су служили не само за мешање коцки, већ и за спречавање било какве врсте намештања приликом игре.

Један такав пехар чува се у збирци Народног музеја у Лесковцу, израђен је од бронзе и пронађен је археолошким ископавањима 2005. године на брду Хисар. Овај пехар изложен је у сталној поставци „Времеплов лескооовачког краја“.

Извор: Смиља Јовић, Јулијана Пешић, Владимир Стевановић, Владимир Стојановић, Тајне археолошких депоа – археолошке аквизиције, Народни музеј Лесковац, Лесковац, 2017, 34-53.