ИГРАЈМО СЕ ИГРЕ И ИГАРА

Жетони за игру

Home / Вести / ИГРАЈМО СЕ ИГРЕ И ИГАРА
ИГРАЈМО СЕ ИГРЕ И ИГАРА

До сада смо говорили о астрагалима,  коцкицама за игру и пехарима за мешање коцкица. Данас ћемо говорити о још једном предмету који се чува у збиркама музеја а који служи за игру – жетонима.

Жетони су мале једноставне округле пљоснате плочице, сличне дугмету које потичу из најстаријих времена. Жетоне за игру одликују мале рупице, једна или две кроз које се провлачио канап. Његовим брзим завртајима и наглим затезањем округла плочица се окретала и производила звук.

Жетони у збиркама музеја у Лесковцу припадају периодима од праисторије до средњег века и представљали су омиљену забаву деце.

Извор: Смиља Јовић, Јулијана Пешић, Владимир Стевановић, Владимир Стојановић, Тајне археолошких депоа – археолошке аквизиције, Народни музеј Лесковац, Лесковац, 2017, 34-53.