Занимљивости

МУЗЕЈ ОД КУЋЕ - ПРИЧА О МИСТИЧНОМ БРДУ ХИСАР

Home / Вести / Занимљивости
Занимљивости

Брдо Хисар покрива Лесковац сенком која прича осам хиљада година дугу причу. Oвај археолошки локалитет јединствен је сведок лесковачке историје од неолита до данас.

Смештен на левој обали Ветернице, са доминантним положајем изнад Лесковца, Хисар представља повољну стратегијску коту усред плодне котлине.

Остаци бедема, делови посуда, новац, грађевински материјал, предмети од метала, стакла и костију – излазили су на светлост дана приликом земљаних и грађевинских радова.

Од предмета које су сакупили истраживачи и љубитељи старина, формирана и прва археолошка збирка школске 1929/30. године у оквиру Историјског друштва „Вуловић“ у лесковачкој Гимназији, Збирка је страдала у бомбардовању Лесковца 1944. године. Материјал са Хисара прикупљао је и поклонио Музеју у оснивању, 1948. године, Сергије Димитријевић, колекционар и познавалац лесковачке прошлости.

Праву слику о смењивању култура на Хисару показаће нам престојећа археолошка ископавања.

О тајнама Хисара писаћемо у наредним причама, а до тада будимо одговорни и останимо код куће!

#ОстаниКодКуће