Занимљивости

*У СУСРЕТ НОВОЈ ПОСТАВЦИ* КАКО ПРЕПОЗНАТИ ГИМНАЗИЈАЛЦЕ?

У СУСРЕТ НОВОЈ ПОСТАВЦИ – КАКО ПРЕПОЗНАТИ ГИМНАЗИЈАЛЦЕ?

У годинама између два рата лесковачке гимназијалце било је лако препознати. Носили су униформе: девојке тамне хаљине које су украшавале чипканим крагнама и марамама, а момци троделна одела.

Обавезни део униформе била је капа. На главама су гимназијалке носиле беретке, а гимназијалци капе са римским бројем разреда који су похађали.

Ученици су били обавезни да носе капе у школи али и на јавним местима у граду.

У новој поставци Народног музеја у Лесковцу можете видети гимназијску капу Станимира Вељковића – Зелета, ученика VII разреда Гимназије, касније учесника Народноослободилачке борбе и народног хероја по коме је лесковачка гимназија дуго носила име.

Драги  школарци, ова школска година била је другачија, за нама је период који ће историја описати, а пред нама је летњи распуст. Ми вас позивамо да током распуста посетите нову музејску поставку и сазнате зашто се Лесковац некада називао Српским Манчестером, и како је изгледало школовање у периоду између два рата!

Добро дошли!