Музеј у гостима

ИЗЛОЖБА НАРОДНОГ МУЗЕЈА У ЛЕСКОВЦУ „ПЕШКИРИ ЛЕСКОВЦА И ЛЕСКОВАЧКОГ КРАЈА“ У БЕОГРАДУ

Народни музеј у Лесковцу изложбом „Пешкири Лесковца и лесковачког краја“, аутора Слађане Рајковић, гостује у Манаковој кући при Етнографском музеју у Београду.

Колекција пешкира етнолошке збирке Народног музеја у Лесковцу садржи преко 100 експоната скупљених у периоду од 1948. до 2017. године. Они су датовани од 1900. године, па до средине осамдесетих. Овако велики број ових традиционалних елемената наше културне баштине у збирци Музеја упућује на закључак да су они још увек присутни и функционални у народном животу. Пешкир је имао вишеструку употребну улогу у култури становања Лесковчана, како на селу тако и у граду. Поред употребе приликом одржавања личне хигијене и као помоћног средства у свршавању неких кућевних послова, често је коришћен и као декоративни елемент. Посебна улога пешкира остваривала се у низу обичајних радњи у животном циклусу човека, од његовог рађања, преко свадбених обичаја, веровања и празноверица, све до посмртних ритуала. Ова важна његова улога допринела је да се пешкиру посвети посебна пажња у ткачкој производњи платна.

Изложба ће бити отворена до 1. октобра 2019. године.