КАДА ПРЕДМЕТ ПРОГОВОРИ

ИГЛА „КОНЂУША“

Home / Вести / КАДА ПРЕДМЕТ ПРОГОВОРИ
КАДА ПРЕДМЕТ ПРОГОВОРИ

КАДА ПРЕДМЕТ ПРОГОВОРИ – ИГЛА „КОНЂУША“

У свету је четвртак познат као дан за сећање. Зато смо баш и одабрали овај дан да се присетимо помало заборављених предмета из богатих музејских збирки.

Предмет који нам је данас привукао пажњу јесте игла веома занимљивог назива – конђуша.

Жене у Србији су до 20их година прошлог века, волеле да носе дугу косу. Често су је уплетале у две кике и од њих правиле трвеље. Трвеље су носиле од ХVII до ХIХ века и украшавале су их различитим украсима, међу којима су најпопуларније биле игле „конђуше“.

То су веома масивне и дуге сребрне игле са китњастим украсом на врху. Тешке су и могу бити различитих облика. Често су украшене додавањем драгог и полудрагог камења. Правили су их мајстори кујунџије и њима су девојке показивале богатство своје породице.

У Народним музеју у Лесковцу чувамо неколико примерака ових украса, а оне најлепше смо изложили у сталној поставци.