Изложба

„ПАПИР ГОВОРИ – Папирни новац Србије и Југославије од 1887 – 1996“

У галерији Народног музеја у Лесковцу синоћ је отворена изложба „Папир говори – папирни новац Србије и Југославије од 1887 – 1996“.

Изложба приказује папирни новац Србије и Југославије од 1887. године до 1996. године који се чува у Нумизматичкој збирци Народног музеја у Лесковцу. Симболиком приказа на изложеном новцу пратимо историјски развој и политичке промене на територији Србије.

„Промене на иконографији српског и југословенског новца мапирају историјске  ситуације у којима се један државни организам декомпоновао, па радикално прекомпоновао, зависно од предоминантне идеологије и смењивања периода релативне стабилности са периодима кризе. Новац је папир који говори!“ – извод из Увода каталога папирног новца из Нумизматичке збирке Народног музеја.

У оквиру манифестације “Музеји за 10” од 13. до 17. маја са почетком у 18 часова биће огранизована стручна вођења кроз изложбу са аутором, археологом кустосом Небојшом Димитријевић.