Изложба

Изложба "Чувари културне баштине – 70 година"

Изложба “Чувари културне баштине – 70 година”

Седамдесету годину свог постојања музеј је завршио великом изложбом „Чувари културне баштине – 70 година“. Oбележено је 70 година постојања ове установе а изложба је резултат преданог рада музеалаца током седам деценија и да су сви упошљеници допринели да ова изложба добије прави сјај, достојан годишњице која се обележава. До сада је музеј прикупио, документовао и музеолошки обрадио преко 40.000 предмета, од којих до сада неки изабрани за ову изложбу су ретко или никада нису излагани. Предмети изабрани за изложбу су тематски разврстани и сви они, сваки на свој начин, говоре о прошлости лесковачког краја и југа Србије. тематску хетерогеност изложбе јер, музејским начином изражавања, спаја предмете посебних области у јединствен простор, што даје карактер минимизиране сталне поставке. С друге стране, она је тематски прецизно и јасно одређена тиме што има свечарски карактер и што је њена сврха да презентује сам музеј као установу која брине о покретним уметничко-историјским предметима. Изложени предмети чине музејску огрлицу, причу о нашој прошлости, али и о колегама који су их сакупљали, разврставали, проучавали и о њима бринули. Од кременог сечива из средњег неолита до ракетног пројектила из 1999. године, више од 8.000 година историје приказано је на изложби.“

Изложба је отворена 05.12.2018. године, постављена на три нивоа, прављена је наменски, она треба да једним сложеним поступком покаже најрепрезентативније примерке музејских предмета који су прикупљани деценијама. На овој изложби изложени су предмети кој до сада нису напуштали депое Народног музеја а који граде нови контекст у којем су другачије значење добили и они предмети које је наша публика имала прилику да види раније.
За изложбу је припремљен каталог.